ZAPOJENÍ OBČANŮ OBCE DO SYSTÉMU SEPARACE ODPADŮ ZA POMOCI DĚTÍ MÍSTNÍ ZŠ


Co nového

Změna je život a za poslední rok se v oblasti systému sběru a separace v naší obci změnilo opravdu hodně. Zásadní je modifikace obecní vyhlášky o svozu a separaci TKO, kterou schválilo zastupitelstvo obce v prosinci 2001. Nová vyhláška vychází ze zákona o odpadech a bohužel v duchu tohoto zákona vůbec občana nemotivuje k omezování vzniku odpadů a k separaci. Dá se tedy říci, že vzrůstá význam nelegislativních aktivit v propagaci separace a dobrovolného omezování množství odpadů – tedy i působení eko-kroužku Křováci z místní ZŠ.

Ekonomika aneb třídění se nám vyplácí

Vyhláška na rok 2002 stanovuje pevný poplatek 170 Kč na každého občana za rok. Za tuto částku má poplatník nárok na žetony pro 3 vývozy 110 l nádoby na netříděný TKO, dále pak paušální nárok na služby odvozu separovaného plastu (včetně bezplatných 80 l pytlů), skla, velkoobjemových a nebezpečných odpadů (2x ročně).

Od roku 2000 se obec zapojila do systému podpory separovaného sběru EKOKOM s těmito výsledky :

11 t plastů po 2460,- Kč = 27 000,- Kč

7 t skla po 430,- Kč = 3 000,- Kč

18 t separovaného odpadu

( z celkem 132 t) = 30 000,- Kč

Započtení příspěvků EKOKOM umožnilo snížit finanční zatížení na 1 občana o téměř 30,-Kč.

Pro rok 2002 se připravuje započítat do systému EKOKOM i papír nasbíraný dětmi v rámci sběrových akcí ZŠ (v r. 2001 celkem 8 tun !). Příspěvek 6400,- Kč by pak posloužil jako finanční podpora eko-kroužku.

Další možností je separovat nápojové kartony (stejným sáčkovým systémem jako plasty). Na této možnosti nás láká jednak příspěvek EKOKOMU (1820,- Kč/t), ale hlavně blízkost zpracovatele Kappa Morava v Žimrovicích, který má kapacitu na zpracování této suroviny. Čeká nás také systémové řešení bioodpadu.

Ekovýchovné aktivity

Co z toho plyne pro děti z Křováků? V první etapě se zaměřily na přesvědčování dospělých o prospěchu separování odpadů pro životní prostředí. Dnes jim v přesvědčování pomáhají i ekonomické argumenty. Separace je dnes jediný způsob, jak udržet (či dokonce snižovat) náklady na systém likvidace TKO.

Děti se ovšem nevěnují jen odpadům. Pokračuje i kampaň “Chceme dýchat a ne kýchat“, zvláště, když po zdražení plynu o 30% od 1.7.2001 se mnoho obyvatel obce vrací k topení pevnými palivy ( včetně odpadních uhelných kalů).

Mezinárodní spolupráce

Nakonec se musíme pochlubit velkým úspěchem. ZŠ Mokré Lazce uspěla se svým projektem v rámci Phare CBC –Fond malých projektů a už půl roku spolupracuje s partnerskou školou v polské obci Nedza. Na 50 dětí v 5 ročnících a 4 učitelky toho není málo, co říkáte?

Doplnit do nositeleprojektu:

Eva Cenková se přesunula z Vity na post učitelky ZŠ v Mokrých Lazcích (klíč k centru dění). - změnit v originální stránce