MÍSTNÍ AGENDA 21 V CHKO ČESKÝ KRAS


Co je nového v Českém krasu z hlediska Agendy 21.

V období od roku 2000 do roku 2001 pokračovaly v regionu Český kras jednak běžné aktivity související s rozvojem Místních Agend 21 v obcích na území CHKO Český kras a jednak některé nové programy rozvoje.

Průzkum povědomí občanů o místní Agendě 21 v Berouně a Radotíně

Akce byla organizována ve více místech Středočeského kraje a spočívala v tom, že tazatelé vyškolení pro kladení jednoduchých otázek na téma Agenda 21 zjišťovali u občanů odcházejících od voleb, jaké je jejich povědomí o Agendě 21 v regionu. Průzkum byl součástí širší regionální aktivity (součást činnosti Regionálního střediska pro Agendu 21 ve Středočeském kraji) organizované k senátním a krajským volbám ve Středočeském kraji. Výsledky průzkumu jasně naznačily, že pozitivní myšlenka regionální nebo místní Agendy 21 se nedostala mezi obyvatele, ale pouze mezi některé zasvěcené.

Videokazeta s úvodním filmem – “První zprávy Agendy 21“

Videokazeta byla natočena ve spolupráci Agentury Koniklec, spol. Labradorfilm a Sdružení přátel Českého krasu. V humorně laděných scénkách i dokumentárních záběrech je celý pořad laděn jako večerní zprávy Agendy 21. Pro závěrečný film byly využity hrané scény, dokumentární záběry z anket, skutečných sezení i montáže. Videokazeta měla zatím mezi diváky úspěch jako základní informace k tématu. Používá se jí pro instruktáž začínajících stakeholderů – nositelů projektů, starostů a dalších.

Setkání se starosty z regionu Český kras

Proběhla tři oficiální setkání na kterých byly prezentovány výsledky Agendy 21 v regionu. Nabídnuta byla další, rozšířená spolupráce. Byly prezentovány možnosti finanční podpory (promítání filmu o dotační politice SFŽP a rozdávání materiálů o dotacích). Dále se hovořilo možnostech rozvoje obcí a dalších specifických programech (např. energetický management, rozvoj komunálního hospodaření - snižování nákladů v obcích a na úřadech, hledání nových místních zdrojů, podpora ekologicky šetrných výrobků a další). Byly prezentovány vlastní materiály (studie, publikace, video) a dosavadní zkušenosti s úspěšností kulatých stolů a následných akcí k řešení problémů obcí. Největším uspořádaným seminářem byl modelový workshop pro starosty a aktivisty z regionu zaměřený na využití zdrojů informací z internetu (manuál z workshopu byl využit jako modelový plošně využitelný materiál).

Kulaté stoly Agendy 21 v ČK

V uplynulém období proběhly čtyři organizované kulaté stoly:

Na několika uspořádaných kulatých stolech byli přítomni i vybraní zástupci MŽP nebo jiných institucí. Kulatých stolů a diskuzí se vždy účastní odborníci, zástupci státní správy, starosta, zastupitelé a širší veřejnost. Návštěvnost kolísala podle tématu a doby a místa uspořádání akce.

 

 

Souhrnné výsledky předchozích kulatých stolů na kterých se postupně pracovalo

Projekt komunálních energetických úspor v CHKO Český kras

Založení střešní organizace, občanského sdružení - Sdružení přátelé Českého krasu

V roce 2000 a 2001 posloužila regionální Agenda 21 pro Český kras jako nástupní a pilotní projekt pro rozvoj Agendy 21 ve Středočeském kraji, a nejen v něm.Členové koordinačního týmu absolvovali za uplynulý rok cca 8 různých přednášek na téma rozvoj a náplň Agendy 21 v regionech a její úspěšné vedení na příkladech z práce v CHKO Český kras.

Postupuje příprava Regionálního strategického plánu rozvoje regionu Český kras v rámci Agendy 21 a jeho dílčích částí. První draft byl prezentován v listopadu 2001 a další veřejné projednání proběhne v roce 2002, čistopis by mohl být hotov v druhé polovině roku 2002.

Vysvětlení

Proces místní Agendy 21 v Českém krasu jako regionu jsou iniciovány a koordinovány Agenturou Koniklec a Správou CHKO Český kras.

Regionální strategický plán rozvoje v rámci Agendy 21 je zpracováván užším tvůrčím týmem zástupců AK, SCHKO ČK a odborníků a je připravován pro region Kras – tedy obce v CHKO Český kras a přilehlém území (např. okolí Prahy, Poberouní a Podbrdsko).

Regionální středisko pro Agendu 21 ve Středočeském kraji – sídlí formálně na Správě CHKO Český kras a postupně je jeho prostřednictvím iniciována a monitorována aktivita obcí a měst ve Středočeském kraji v činnostech Agendy 21 a souvisejících na základě zkušeností z práce v Českém krasu. Regionální středisko má k dispozici horkou telefonickou linku, provádí návštěvy aktivit v regionu, poskytuje pomoc při místních akcích, zpracovává podkladové a iniciační materiály pro Agendy 21 a spravuje příslušné www stránky.