V roce 2001 - sběr vybitých baterií rozšířen na celý okres Hodonín
Charakteristika
V obcích jižní části okresu Hodonín (většina obcí Horňácka a Dolňácka), probíhá od roku 1999 zajímavý projekt v oblasti odpadů. Konkrétně se jedná o sběr vybitých galvanických článků (baterií). Separací této složky nebezpečného odpadu se snižuje riziko ohrožení životního prostředí. Navíc je zajištěna recyklace baterií, takže téměř veškeré suroviny jsou využity. Projekt se zaměřuje zejména na zavedení sběru suchých galvanických článků (baterií) do škol, veřejných míst a prodejen s elektronikou. Prostřednictvím dětí se možnost sběru vybitých baterií šíří i na jejich rodiče.
Severní část okresu Hodonín (Kyjovsko) však původně projekt nepokrýval. V obcích Kyjovska měla veřejnost možnost odevzdání těchto složek nebezpečného odpadu pouze na sběrném dvoře v Kyjově. Proto byl realizován v roce 2001 projekt “Zlepšení odpadového hospodaření v okrese Hodonín”, který pokryl ve sběru baterií i zbývající místa okresu.
Nové cíle projektu
Náplň projektu
Projekt byl zaměřen zejména na zavedení sběru suchých galvanických článků (baterií) na základních školách, případně školách mateřských. Sběr baterií je uskutečňován pomocí 25 ks speciálních uzamykatelných skříněk (vyráběných k tomuto účelu) umístěných u vstupu do škol, na chodbách apod.
Výstupy projektu
Přímým přínosem je nezávadná likvidace nebezpečného odpadu a recyklace surovin. Velkým pozitivem je zapojení dětí a mládeže, ale i široké veřejnosti do realizace. Projekt přispívá k ekologičtějšímu nakládání s odpady a tím i předcházení vzniku černých skládek v dané oblasti.
Do roku 2001 bylo od vzniku projektu v roce 1999 odevzdáno na sběrný dvůr v Hodoníně 65 kg vybitých baterií. Toto množství bylo sesbíráno v jižní části okresu Hodonín. Severní část okresu nyní od roku 2001 zabezpečuje další firma z Kyjova. Výsledky sběru v severní části okresu Hodonín za rok 2001 prozatím nejsou známy.
Od vzniku projektu a jeho zavádění do praxe se podařilo zviditelnit projekt a informovat širokou veřejnost, především prostřednictvím dětí a mládeže ve školách o možnosti odevzdání tohoto nebezpečného odpadu. Menší problémy vznikají při svozu již naplněných nádob na sběr monočlánků. S firmou musí jednotlivé subjekty, u nichž je nádoba umístěna (většinou školy, veřejná místa a prodejny s elektronikou) včas domluvit odvoz a následnou likvidaci.
Finanční zajištění
Regionální environmentální centrum (REC) ČR podpořilo realizaci výukových programů ve školách. Firma Ekor, s.r.o. Kyjov hradila nákup speciálních skříněk na sběr baterií, tisk informačního letáčku a celobarevných plakátů k dané problematice.