PODODOVÁ CYKLOTRASA - PŘÍPRAVY KE
STARTU MÍSTNÍ AGENDY 21 NA FRÝDLANTSKU


Pohodová cyklotrasa - příprava ke stratu místní Agendy 21 na Frýdlantsku

Frýdlantsko: Co je nového v novém tisíciletí?

Cyklotrasy

V roce 2001 jsme vyznačili další cyklotrasu - Pašeráckou (číslo KČT 3039), která s Frýdlantskem spojuje sousední oblast Hrádecka a Chrastavska a přes ně i německou Horní Lužici. Pašerácká cyklotrasa se spojuje s Pohodovou, která je vyznačena už od loňského roku, a spoluvytváří rodící se systém cyklistických cest ve Frýdlantském výběžku. K oběma cyklotrasám jsme vydali informační materiály (jednoduchou mapku se základními informacemi, česko-německý průvodce Hrádeckem a Frýdlantskem na kole, v současné době se zpracovává CD-ROM v angličtině).

Vyznačení cyklotras bylo jen "fyzickou" částí aktivit - v souvislosti s ním proběhla řada jednání s tematikou trvale udržitelného rozvoje, představ obcí o rozvoji a rozvojových strategiích.

Související aktivity

· seminář Rozvoj Frýdlantska, cestovní ruch a program Greenways - Zelené stezky (zúčastnili se představitelé veřejné správy, neziskových organizací, zástupci podnikatelů "ve velkém", např. Okresní hospodářská komora a poradenská agentura, i "v malém" - např. majitelé agrofarmy)

· slavnostní otvírání Pohodové a Pašerácké cyklotrasy - celodenní jízda po nové cyklotrase s řadou zastávek na zajímavých místech a s nabídkou programu (výstup na rozhlednu, loutkové divadlo s cyklistickou tematikou, frýdlantská čajovna nabídla speciální cyklistickou čajovou směs atp.)

· jednání mikroregionu Frýdlantsko o možnostech dlouhodobé spolupráce s neziskovými organizacemi (o.s. Frýdlantsko, Společnost pro Jizerské hory, o.p.s.)

· jednání mikroregionu Frýdlantsko o možnostech rozvoje a aktivitách mikroregionu

· úvodní schůzka projektu Život pro venkov s účastí starostů obcí a místních iniciativ (Frýdlantsko je jedním z modelových území mezinárodního projektu zaměřeného na trvale udržitelný rozvoj venkovských oblastí).

Rozvoj informačních a poradenských služeb

Rada města Frýdlant oslovila o.s. Frýdlantsko s nabídkou provozovat Městské informační středisko (MIS) jako základní informační centrum pro celé Frýdlantsko a souhlasila s představami občanského sdružení, takže od listopadu 2001 bude MIS fungovat jednak jako zařízení pro cestovní ruch s orientací na šetrnou turistiku a v budoucnosti i jako občanská a ekologická poradna pro obyvatele Frýdlantu a Frýdlantského výběžku.

V naší činnosti tedy dále pokračuje přístup "zdola", prostřednictvím konkrétních aktivit, ale zároveň vše funguje tak, jak jsme předpokládali: naše aktivity jsou vnímány jako dlouhodobé, s jasným cílem. Neziskové organizace, které je realizují, jsou považovány za spolehlivého partnera. Veřejná správa - starostové obcí a členové zastupitelstev, jednotliví zastupitelé Libereckého kraje - i veřejnost - obyvatelé Frýdlantska - je berou vážně a termínů jako je trvale udržitelný rozvoj nebo Místní Agenda 21 se nelekají, protože se s nimi seznámili na praktických ukázkách a viděli, že jsou užitečné a dobré. Můžeme tedy snad předpokládat i to, že o nich budou ochotni jednat i v rámci zpracování strategických dokumentů.

Co se zatím nedaří

Ačkoli veřejná správa frýdlantských obcí “slyší“ na termíny jako je šetrný cestovní ruch, trvale udržitelný rozvoj založený na respektování krajiny a krajinného rázu, nedaří se nám zatím akcentovat téma životního prostředí a ochrany životního prostředí jako základní téma aktivit s cestovním ruchem souvisejících. Předpokládáme, že ke konkrétním prvkům (šetrné využívání pitné vody a energie, odpady, alternativní zdroje energie) dospějeme v souvislosti se standardy ubytování v soukromí a že se nám podaří je představovat jako téma pro širší diskusi. Místní samospráva však zatím téma životního prostředí považuje v rozvojových strategiích za příliš úzké, preferují souvislosti s rozvojem sociálním apod.