ZAPOJENÍ VEŘEJNOSTI DO ZLEPŠENÍ STAVU
ODPADOVÉHO HOSPODAŘENÍ V OKRESE
HODONÍN - SBĚR NEBEZPEČNÉHO ODPADU
Oblast
Třídění odpadu (zejména sběr nebezpečného odpadu),
osvěta problematiky odpadů na školách (MŠ, ZŠ, SŠ).
Historie
Problematikou odpadů se zabývá Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty (dále jen VIS Bílé Karpaty) již od svého vzniku (1996). Jeho aktivity se zaměřují především na obce a města, kde se již tříděný sběr provádí nebo kde se chystá.
Realizaci projektu zahájila spolupráce VIS Bílé Karpaty se dvěma firmami, působícími v okrese Hodonín v oblasti odpadů a s Referátem životního prostředí Okresního úřadu v Hodoníně. Výsledkem spolupráce byl mobilní sběr nebezpečných odpadů (televizory, ledničky, pneumatiky, oleje apod.) v jednotlivých obcích a sběr starých baterií a hliníku, do kterého se zapojila ještě další odpadářská firma. Osvětová činnost VIS se tak posléze projevila konkrétními kroky směřujícími k ochraně životního prostředí. Finančně likvidaci nebezpečného odpadu zajišťují obce.
Popis projektu
Pracovníci VIS Bílé Karpaty (po dohodě s městem či obcí) zapojili žáky místních škol do výukového programu „Co nepatří do popelnice“. Děti se seznámily s problematikou odpadů, naučily se třídit odpad již vzniklý a minimalizovat objem odpadu nového. Informační letáček shrnující základní body programu měl posloužit také jako informace pro rodiče dětí. Program měl dobré výsledky: Děti (samotné a v doprovodu rodičů) přivážely do sběru množství různorodého odpadu (televizory, ledničky, baterie, zbytky barev, staré postřiky, oleje apod.).
Dalším krokem byl projekt (podpořený Nadací rozvoje občanské společnosti) sběru vybitých baterií a hliníku přímo na školách. Z dotace a příspěvku spolupracující firmy bylo pořízeno 50 speciálních skříněk na sběr baterií (suchých
galvanických článků). Ty byly rozmístěny na základních a středních školách okresu, dále ve vybraných obchodních střediscích (prodejny elektro) spolu s barevným, zalaminovaným plakátem, vysvětlujícím smysl sběru a informujícím o technologiích recyklace baterií. Motivací ke sběru jsou samolepky s motivem sběru baterií a hliníku. Starším žákům a veřejnosti byl určen leták informující o projektu. Při sběru nadále spolupracují ředitelství škol (pravidelné kontroly skříněk, informace hodonínské firmě zajišťující odvoz baterií).
Projekt byl inspirován zkušenostmi z návštěvy švýcarského kantonu Wallis, kde je sběr baterií na základních školách samozřejmostí. Problematika sběru baterií byla také konzultována s DDM Větrník a ČSOP Armilaria v Liberci.
Partneři
- nezisková organizace: VIS Bílé Karpaty
- firmy: Tespra, s.r.o., Hodonín, Ekor, s.r.o., Kyjov
- státní správa: Okresní úřad Hodonín - Referát životního prostředí
- samosprávy: dosud 40 měst a obcí okresu Hodonín
Slabé a silné stránky
- Realizace projektu probíhala bez vážnějších komplikací díky aktivnímu zapojení spolupracující firmy a morální podpoře RŽP OkÚ Hodonín (firma zajišťovala např. nákup, dopravu skříněk, v současnosti sleduje a vyváží posbírané množství baterií nebo hliníku ze škol).
- Hlavním problémem je finanční náročnost sběru, a to jak po provozní, tak i po investiční stránce (zejména nákup speciálních uzamykatelných skříněk).
Financování
- finanční spoluúčast měst a obcí
- finanční spoluúčast firem zabývajícím se odpadovým hospodářstvím (hradí provádění výukových programů, tisk doprovodných letáků)
- dotace Nadace rozvoje občanské společnosti (rok 1998)
- The Rockefeller Brothers Fund
Politická podpora projektu
Města a obce osvětu v problematice odpadů vítají, protože se zavedením sběru nebezpečného odpadu ubývá v katastrech černých skládek (nebo alespoň nebezpečných složek odpadu).
Projekt pokračuje dále s minimálním vstupem iniciátora (VIS Bílé Karpaty). Firmy odebírají od škol baterie a hliník, sváží tříděný odpad z obcí.
Snahou iniciátora je rozšiřovat třídění odpadu, případně zřízení sběrných dvorů po celém okrese. Rozšíření projektu je však podmíněno získáním vstupních finančních prostředků. Řadě měst a obcí vyhovuje mobilní sběr nebezpečného odpadu, nemusí celoročně nákladně provozovat sběrný dvůr.
Město Veselí nad Moravou dodnes odpad netřídí (až na výjimky s kontejnery na sklo u prodejen potravin). Problematika odpadů ve Veselí nad Moravou byla řešena v dubnu na Besedě ke Dni Země, za účasti ředitelů dvou základních škol, ředitelů odpadářských firem, starosty města Veselí nad Moravou a veřejnosti.
Souvislosti
Na území okresu Hodonín řeší problematiku odpadů každé město nebo obec individuálně. Individuální je také množství separovaných druhů odpadu. V okrese pracují dvě větší firmy, které mají územně okres „rozdělen“. Odběr odpadového skla je bezproblémový díky kyjovské sklárně Vetropack Moravia Glas (společnost v minulém roce organizovala celorepublikovou soutěž Kyjovský střípek, podporující recyklaci skla).
Projekt vychází z principů Agendy 21, že řešení problémů životního prostředí potřebuje širokou podporu a dobrou mezisektorovou spolupráci, nenavazuje na oficiální předem určenou strategii, jedná se spíše o individuálně vzniklou iniciativu.
Nositel projektu
Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Ing. Jan W. Jongepier (ředitel), Mgr. Josef Dufek (řešitel projektu)
Bartolomějské nám. 47, 698 01 Veselí nad Moravou
tel.: 0631/32 25 45, 32 47 92
e-mail: visbk@bilekarpty.cz
Místo
Okres Hodonín
Co je nového?